Tipy na výlety > ZOO Safari Dvůr Králové nad Labem

Dvorská zoologická zahrada patří k největším evropským zoologickým zahradám. Na rozloze 72 ha žije 1800 kusů zvířat ve 290 druzích. V České republice je unikátní Safari. Má rozlohu 27 ha a volně se zde popásá až 200 zvířat 30-ti druhů, většinou kopytníků. O prázdninách probíhá ojedinělý projekt „večerní safari“. Název sám už napovídá, že návštěvníci uvidí noční život zvířat. Dalším lákadlem jsou pavilony „Ptačí svět“ a „Vodní svět“. I v zimních měsících je v ZOO co k vidění, dokladem je slavnostně vyzdobená „Vánoční zoologická zahrada“.

zoologická zahrada

Informace o ZOO

Aktuální vstupné naleznete na oficiálních stránkách zoo safaripark.cz

Z historie zoologické zahrady

Zoogická zahrada a Safari je jednou z největších turistických atrakcí východních Čech. V roce 1906 si nechal postavit zdejší továrník Richard Neumann v místě dnešní ZOO vilu. Ta byla po II. sv. válce znárodněna a v roce 1946 v ní bylo instalováno městské muzeum. Protože však bylo daleko od města, rozhodli se tehdejší městští radní v zahradě kolem muzea zřídit několik voliér pro ptáky a drobnější zvířata, aby tak do těchto míst přilákali více návštěvníků. Zookoutek se během času rozšířil na zoologickou zahradu, městské muzeum se přestěhovalo do centra města a z vily se stala správní budova ZOO. V roce 1948 se tu objevila první cizokrajná zvířata. ZOO se sice dále rozvíjela, ale společenská situace existenci příliš nepřála. V roce 1956 se dokonce objevil návrh zahradu zrušit. Šedesátá léta naopak přinesla rozkvět.

V roce 1960 měl areál 28 ha a asi 400 zvířat. Současný trend, zaměření zahrady na africkou zvířenu, začal prosazovat po svém nástupu do funkce ředitele ing. Josef Vágner. Díky řadě odchytových expedic do Afriky a Asie (7 velkých a 2 malé) získala ZOO velké množství zvířat. Začalo se budovat Safari. Počet návštěvníků se v těchto letech pohyboval kolem 700 tis. ročně. V roce 1983 byla otevřena galerie obrazů Zdeňka Buriana " Vývoj života na Zemi " s výjevy pravěké krajiny a tvorů. Začaly být budovány nové expozice, kde návštěvníka od zvířete oddělovalo pouze sklo. Volné výběhy Safari dostupné tzv. safaribusem se pro první hosty otevřely v květnu 1989. Zoologická zahrada je unikátním zařízením svého typu. Specializací jsou africká zvířata, především kopytníci- žirafy, zebry, antilopy, nosorožci a buvoly. Dále pak šelmy – gepardi, tygři, hyeny a primáti – orangutani, šimpanzi, guarézy. Ptačí svět a Vodní světy představí nejen tropické ptáky, ale i savce, plazy, obojživelníky a ryby. Velkou událostí bylo narození mláděte milenia (bílý nosorožec), které se narodilo 29. června 2000. ZOO svou plochou 64 ha mezi plošně největší ZOO v republice, počtem více než 2300 chovaných zvířat představuje největší ZOO v republice a zároveň patří k nejvýznamnějším zahradám Evropy.

V roce 1999 byla v areálu zahrady otevřena restaurace „U lemura“, která je místem příjemného posezení a občerstvení s výhledem na hravé lemury kata. Na restauraci navazuje hotel Safari. Tento hotel otevřený v květnu 2001 slouží také jako kongresové centrum. ZOO je otevřená po celý rok, v hlavní sezóně pak od 9 – 18 hodin.

Novinky od Country saloonu ze Dvora Králové nad Labem

Objednávejte přes Qerko s věrnostním programem

country saloon

Objednávat jídlo s sebou můžete přes aplikaci Qerko. …

Pivní speciály na rotující pípě

Panaczech-valkyra

Na rotující pípě Vám nabízíme převážně svrchně kvašené …

Dárkové poukazy

Poukaz náhled

Chcete-li obdarovat své přátele či blízké a stále …

virtuální prohlídka virtuální prohlídka

Otevírací doba restaurace Country saloon ve Dvoře Králové

  • pondělí - čtvrtek: 10:00 - 23:00
  • pátek: 10:00 - 24:00
  • sobota: 11:00 - 24:00
  • neděle: 11:00 - 22:00

Naše restaurace je nekuřácká

Rezervace na telefonním čísle +420 499 321 596

Psi u nás v restauraci vítáni!

Nemusíte se obávat ani o své čtyřnohé miláčky! Jsou u nás také vítáni!!