Tipy na výlety > Jičín

Město Jičín leží asi 100 km severovýchodně od Prahy na hlavní cestě z Prahy do Krkonoš. V r. 1996 mělo i s 5 přidruženými sídly přes 17000 trvale bydlících obyvatel.

Město bylo založeno již ve 13. století. Největšího Jičín rozkvětu zaznamenalo za doby Albrechta z Valdštejna (1580–1620), který měl v plánu přeměnit Jičín na hlavní město svého panství. Jeho plány však zhatila smrt. V minulém století se stal Jičín městem úřadů a škol a pro jeho soudobou historii je typická také přítomnost vojenské posádky, do r. 1991 i sovětské. V období před r. 1989 se ve městě vyskytovaly jevy typické pro tehdejší maloměsta. Nyní se vzhled Jičína, alespoň v centru, radikálně vylepšil, vybudovala se lepší infrastruktura, avšak někdy dochází k poněkud nekoncepčnímu rozhodování o jeho dalším rozvoji.

Architektonicky se město může chlubit náměstím obdélného půdorysu s podloubím po celém obvodu, s domy vystavěnými převážně v období Albrechta z Valdštejna, a s korunovační kašnou a fontánou uprostřed. Jičín Lodžie v nedalekém Libosadu je evropsky unikátní stavbou sally tereny, nyní bohužel ve špatném stavu. Symbolem Jičína je silueta věžové brány s typickou střechou, zvané též Valdická brána. Je to jediná zachovaná z původně čtyř bran, které stály v hradbách. Ve městě je kostel Sv. Jakuba Většího s iluzívní malovanou kupolí, který spolu se zámkem nese stopy působení italských architektů, gotický kostel Sv. Ignáce z Loyoly, hřbitovní kostel P. Marie de Sale a mnoho domů s překrásnými fasádami. Ty jsou doplněny několika plastikami. Střed města a většina jeho území jsou památkově chráněny. Na začátku tohoto století působil v Jičíně architekt Čeněk Musil. Město bylo bohužel poškozeno necitlivými stavebními zásahy před r. 1991. U mnoha domů byly rekonstrukcemi zničeny původní fasády. U autobusového nádraží vyrostla 11-patrová budova okresního soudu, doplněná nevzhlednou budovou OV KSČ (nyní VZP a ODS). K rozsáhlé a dosud zbytečné velkoplošné demolici došlo v letech 1989/90. Sídliště Nové Město-jih patří k nejméně prostorným a nejméně zeleným částem města. Město má velice výhodnou polohu na místě, kde se střetává nekolik typů krajiny: Podkrkonošská pahorkatina, Polabská rovina a krajina Českého ráje. S několika výjimkami (jih) postačí vyjít z města kterýmkoliv směrem a po 10 minutách chůze se dostanete do volné přírody. Lesy blízkého Českého ráje patří k imisemi nejméně zasaženým v Čechách. Okolní krajina je ideální pro relaxaci, letní turistiku pěší i cyklistickou i pro poznávání historických památek. Za dobré viditelnosti je za pomoci dalekohledu s kopce Velíš (výrazný čedičový vrch jižně od Jičína, stejně jako Zebín severně) možno dohlédnout na celé Krkonoše, část Jizerských hor, Kunětickou horu, část Orlického podhůří, Poděbrady, České středohoří, hory na hranici s Německem (u Děčína) a pražský vysílač na Žižkově v Mahlerových sadech. Blízké Prachovské skály (5 km západně) jsou magnetem pro turisty a jejich návštěvu lze vřele doporučit, zejména na sklonku léta. Ubytování je vhodné v soukromých penziónech, velkokapacitních hotelů je v Jičíně poskrovnu

Novinky od Country saloonu ze Dvora Králové nad Labem

Víkendové večery s country kapelami

Marshals

V sobotu 25. května hraje JÍZDA (již od …

Pivní speciály na rotující pípě

Prorok-11-Svetly-lezak

Na rotující pípě Vám nabízíme převážně svrchně kvašené …

Venkovní posezení

Country saloon 3

Od Velikonoc je v případě příznivého počasí v …

virtuální prohlídka virtuální prohlídka

Otevírací doba restaurace Country saloon ve Dvoře Králové

  • pondělí - čtvrtek: 10:00 - 23:00
  • pátek: 10:00 - 24:00
  • sobota: 11:00 - 24:00
  • neděle: 11:00 - 22:00

Naše restaurace je nekuřácká

Rezervace na telefonním čísle +420 499 321 596

Psi u nás v restauraci vítáni!

Nemusíte se obávat ani o své čtyřnohé miláčky! Jsou u nás také vítáni!!