Tipy na výlety > Harrachov

Harrachov – nadm. výška 686 m, počet obyvatel: 1780

Harrachov Jedno z nejvýznamnějších rekreačních středisek Krkonoš, se nachází v jejich nejzápadnější části přímo u hranice s Polskem.Leží v kotlině při řece Mumlavě a jejich přítocích Milnici, Kamenici a Bílé vodě. Z jihu je ohraničen příkrým úbočím Čertovy hory (1020 m n. m.), ze severu pak mírnějšími svahy Slezského hřbetu (Mrtvý vrch – 1059 m n. m., Jakšín – 1115 m n. m.). Důležitým sedlem je Novosvětský průsmyk (885 m n. m.), kterým přes hraniční přechod Harrachov-Jakuszyce probíhá mezinárodní silniční tah E-65 a také železniční trať do Jelení Hory (mimo provoz).

Harrachov v dnešní podobě (město od r. 1973) vznikl po roce 1945 spojením původně samostatných osad Nový Svět. Rýžoviště a vlastního Harrachova. V roce 1959 byla připojena samota Mýtiny. kde se nachází dnešní konečná stanice železniční trati Tanvald-Harrachov. Toto území patřilo Polsku a bylo vyměněno za stejně velkou plochu severně od Mrtvého vrchu.

Osídlení obce je doloženo od 17. století a již na počátku 18. stol. byla založena sklářská huť, od r. 1754 patřící hraběcímu rodu Harrachů. Tato huť především na konci minulého a počátku našeho století proslavila krkonošské sklářství po celé Evropě i v zámoří. Současná výroba na slavnou tradici úspěšně navazuje (výroba skla broušeného, hutního a malovaného). Sklářské muzeum bylo v r. 1994 přestěhováno do nově rekonstruovaného Panského domu poblíž sklárny v Novém Světě

Zde je též kaple sv. Alžběty se skleněným zvonem z r. 1915. Empírový kostel sv. Václava (z let 1822–1828)je také vyzdoben sklem ze zdejších skláren (lustr, oltář). Hornická činnost byla ukončena r. 1992 uzavřením dolu (fluorit. baryt.galenit) na západním úpatí Ptačince (950 m n m ). Tradičním oborem je též lesnictví (lesní závod, učiliště, pila). Úlohu nejdůležitějšího hospodářského odvětví však již dávno převzal cestovní ruch. Harrachov je známým centrem rekreace, zimní a letní turistiky, ale především zimních sportů. Proslulý je areál pěti skokanských můstků na severním svahu Čertovy hory, na největším (K-180) se konají závody světového poháru v letech na lyžích, v r. 1983 a 1992 mistrovství světa. Tamtéž je i sedačková lanovka a sjezdové trat ě. Další vleky a sjezdovky jsou na severovýchodním svahu nad Rýžovištěm, kde je i nová sedačková lanovka. Na mírnějším severozápadním úpatí Čertovy hory se nacházejí kvalitní standardní lyžařské běžecké tratě. Západně od skláren byla vybudována střelnice a tratě pro biatlon. Pro lyžařskou turistiku je kolem celého Harrachova udržována lyžařská magistrála o celkové délce cca 50 km, která se průběžně každý rok rozšiřuje.

Novinky od Country saloonu ze Dvora Králové nad Labem

Objednávejte přes Qerko s věrnostním programem

country saloon

Objednávat jídlo s sebou můžete přes aplikaci Qerko. …

Pivní speciály na rotující pípě

Hendrych_H9_Currant_ALE

Na rotující pípě Vám nabízíme převážně svrchně kvašené …

Dárkové poukazy

Poukaz náhled

Chcete-li obdarovat své přátele či blízké a stále …

virtuální prohlídka virtuální prohlídka

Otevírací doba restaurace Country saloon ve Dvoře Králové

  • pondělí - čtvrtek: 10:00 - 23:00
  • pátek: 10:00 - 24:00
  • sobota: 11:00 - 24:00
  • neděle: 11:00 - 22:00

Naše restaurace je nekuřácká

Rezervace na telefonním čísle +420 499 321 596

Psi u nás v restauraci vítáni!

Nemusíte se obávat ani o své čtyřnohé miláčky! Jsou u nás také vítáni!!