Tipy na výlety > Harrachov

Harrachov – nadm. výška 686 m, počet obyvatel: 1780

Harrachov Jedno z nejvýznamnějších rekreačních středisek Krkonoš, se nachází v jejich nejzápadnější části přímo u hranice s Polskem.Leží v kotlině při řece Mumlavě a jejich přítocích Milnici, Kamenici a Bílé vodě. Z jihu je ohraničen příkrým úbočím Čertovy hory (1020 m n. m.), ze severu pak mírnějšími svahy Slezského hřbetu (Mrtvý vrch – 1059 m n. m., Jakšín – 1115 m n. m.). Důležitým sedlem je Novosvětský průsmyk (885 m n. m.), kterým přes hraniční přechod Harrachov-Jakuszyce probíhá mezinárodní silniční tah E-65 a také železniční trať do Jelení Hory (mimo provoz).

Harrachov v dnešní podobě (město od r. 1973) vznikl po roce 1945 spojením původně samostatných osad Nový Svět. Rýžoviště a vlastního Harrachova. V roce 1959 byla připojena samota Mýtiny. kde se nachází dnešní konečná stanice železniční trati Tanvald-Harrachov. Toto území patřilo Polsku a bylo vyměněno za stejně velkou plochu severně od Mrtvého vrchu.

Osídlení obce je doloženo od 17. století a již na počátku 18. stol. byla založena sklářská huť, od r. 1754 patřící hraběcímu rodu Harrachů. Tato huť především na konci minulého a počátku našeho století proslavila krkonošské sklářství po celé Evropě i v zámoří. Současná výroba na slavnou tradici úspěšně navazuje (výroba skla broušeného, hutního a malovaného). Sklářské muzeum bylo v r. 1994 přestěhováno do nově rekonstruovaného Panského domu poblíž sklárny v Novém Světě

Zde je též kaple sv. Alžběty se skleněným zvonem z r. 1915. Empírový kostel sv. Václava (z let 1822–1828)je také vyzdoben sklem ze zdejších skláren (lustr, oltář). Hornická činnost byla ukončena r. 1992 uzavřením dolu (fluorit. baryt.galenit) na západním úpatí Ptačince (950 m n m ). Tradičním oborem je též lesnictví (lesní závod, učiliště, pila). Úlohu nejdůležitějšího hospodářského odvětví však již dávno převzal cestovní ruch. Harrachov je známým centrem rekreace, zimní a letní turistiky, ale především zimních sportů. Proslulý je areál pěti skokanských můstků na severním svahu Čertovy hory, na největším (K-180) se konají závody světového poháru v letech na lyžích, v r. 1983 a 1992 mistrovství světa. Tamtéž je i sedačková lanovka a sjezdové trat ě. Další vleky a sjezdovky jsou na severovýchodním svahu nad Rýžovištěm, kde je i nová sedačková lanovka. Na mírnějším severozápadním úpatí Čertovy hory se nacházejí kvalitní standardní lyžařské běžecké tratě. Západně od skláren byla vybudována střelnice a tratě pro biatlon. Pro lyžařskou turistiku je kolem celého Harrachova udržována lyžařská magistrála o celkové délce cca 50 km, která se průběžně každý rok rozšiřuje.

Novinky od Country saloonu ze Dvora Králové nad Labem

Pivní speciály na rotující pípě

Šnek

Na rotující pípě Vám nabízíme převážně svrchně kvašené …

Objednávejte přes Qerko s věrnostním programem

country saloon

Objednávat jídlo s sebou můžete přes aplikaci Qerko. …

Dárkové poukazy

Poukaz náhled

Chcete-li obdarovat své přátele či blízké a stále …

virtuální prohlídka virtuální prohlídka

Otevírací doba restaurace Country saloon ve Dvoře Králové

  • pondělí - čtvrtek: 10:00 - 23:00
  • pátek: 10:00 - 24:00
  • sobota: 11:00 - 24:00
  • neděle: 11:00 - 22:00

Naše restaurace je nekuřácká

Rezervace na telefonním čísle +420 499 321 596

Psi u nás v restauraci vítáni!

Nemusíte se obávat ani o své čtyřnohé miláčky! Jsou u nás také vítáni!!